PORADY I TRIKI

Jak przygotować się do turnieju pickleball’a?

Po pewnym czasie, jak już naprawdę wciągniesz się w pickla, możesz się zastanawiać, jak wypadasz na tle innych. Gra w turniejach pickleball’a może być świetnym sposobem na sprawdzenie Twojej przewagi konkurencyjnej i poznanie innych entuzjastów pickleballa. Przygotowanie do zawodów, szczególnie pierwszych, wywołuje jednak prawdopodobnie wiele pytań: jakiego „wiosła” mam użyć? w co się ubrać? jak wybrać odpowiedniego partnera? etc.

Co więc robić przed swoim pierwszym turniejem?

Turnieje są wymagające i tak, są wyzwaniem! Inni gracze są konkurencyjni, a niektórzy wręcz chcą Cię odesłać do domu ze świeżymi siniakami w kształcie marynaty:). Musisz być przygotowany/a na wszystkie wyzwania, które istnieją na boisku i poza nim.

1. Poznaj swój harmonogram turniejowy

Większość turniejów rozpoczyna się wcześnie i trwa przez cały dzień. Upewnij się, że znasz godzinę rozpoczęcia swojego pierwszego meczu i zaplanuj wcześniejsze pojawienie się na zawodach. Upewnij się również, że masz spakowaną torbę na długi dzień turniejowy (dodatkowe wiosło lub buty, przekąski, wodę, krem przeciwsłoneczny i odpowiednią odzież na wypadek zmiany pogody). Weźmiesz ze sobą również butelkę z wodą wielokrotnego napełniania?

Następnie dowiedz się, czy na miejscu dostępne są korty rozgrzewkowe lub czy musisz znaleźć inne korty w pobliżu, aby się rozgrzać. Zastanów się, ile czasu zajmuje Ci osiągnięcie szczytowej wydajności i odpowiednio zaplanuj rozgrzewkę. Pamiętaj też, żeby nie przesadzać jeśli planujesz wygrać puchar😊

2. Wysypiaj się przed turniejem

Niektórzy ludzie ekscytują się w noc przed turniejem i mają problemy ze snem. Spróbuj oczyścić umysł, czy to poprzez dobrą książkę czy sesję medytacyjną. Możliwość wyciszenia się i dobry sen są super ważne przed zawodami.

3. Odpowiednia karma

Właściwe nawodnienie już nawet 3 godziny przed wysiłkiem to podstawa (czyli dużo, dużo wody od rana). Przed turniejem warto sprawdzić, jakie jedzenie będzie dla Ciebie odpowiednie. Zjedz bogaty w białko i zdrowy posiłek poprzedniego wieczoru, jeśli grasz wcześnie rano, a przed wyjściem zjedz śniadanie, takie jak np. jajka, banany lub jogurt. Niektórzy ludzie nie grają jednak dobrze z pełnym żołądkiem – jeśli to Ty, pamiętaj o zdrowych przekąskach, aby móc „paść się” przez cały turniej. Warto mieć ze sobą również jakiś izotonik.

4. Wybierz odpowiedniego partnera

Znajdź odpowiedniego partnera dla siebie, a nie tylko kogoś, kto jest dobrym graczem. Wybór odpowiedniego partnera może być trudny, a czasami partnerstwo wręcz nie zadziała, ale nie denerwuj się – jest to część procesu.

Zastanów się, z jakimi graczami dobrze Ci się grało w przeszłości. Lubisz agresywnego partnera? Lubisz cierpliwego partnera? A może wolisz partnera, który jest mieszanką agresywności i cierpliwości? Określ swoje preferencje i znajdź kogoś, kto pasuje do tego opisu i jest na zbliżonym poziomie umiejętności.

Zastanów się również, jak dana osoba reaguje na grę – jeśli widziałeś, że potencjalny partner/ka denerwuje się podczas gry rekreacyjnej, może to nie być dobry znak, szczególnie w warunkach turniejowych. Chociaż turnieje to rywalizacja, powinny nieść za sobą również zabawę!

I oczywiście upewnij się, że jesteś z Partnerem/ką, z którym/ą inni również chcą się bawić.

5. Przygotuj plan gry ze swoim partnerem

Porozmawiaj ze swoim partnerem/ką i idź ustalonym planem. Czy macie opracowaną strategię? Czy masz rozpoznanych Przeciwników, ich słabe i mocne strony? A co się stanie jeśli Wasza strategia runie już na początku gry? Plan B? Macie? Czy masz sztuczki, które chcesz wypróbować i zaskoczyć Przeciwników?

6. Gra mentalna

Dni turniejowe mogą być wyczerpujące fizycznie, ale obciążenie psychiczne może być jeszcze bardziej intensywne. Jeśli nie grasz na miarę swoich możliwości lub Twój partner jest na chwilę „poza grą”, musisz być w stanie zachować spokój pod presją. Jeden mecz nie wygra turnieju, ale może go przegrać. I przygotuj się na robienie tego w kółko!

Wskazówki dotyczące gry podczas turnieju pickleball

  1. Atmosfera turnieju

Od momentu przybycia na turniej pickleballa możesz poczuć energię w powietrzu. Ludzie rozmawiają, rozgrzewają się i oceniają konkurencję. Niezależnie od tego, czy lubisz siedzieć sam na sam ze swoimi myślami, czy też kontaktować się z kimkolwiek innym, dobrze jest zaplanować, co będziesz robić po przyjeździe, aby mieć pewność, że natychmiast wejdziesz w swój najlepszy możliwy sposób myślenia na dany dzień. Pamiętaj, że to nie są Twoi znajomi z gry rekreacyjnej. To zimni jak kamień zabójcy, którzy chcą zabrać do domu to samo trofeum co Ty. No mercy!!!

2. Rozgrzewka

Możesz zacząć już w trakcie dojazdu na turniej ćwiczyć koncentrację wzroku. Staraj się widzieć nie tylko najbliższe światła na skrzyżowaniu, ale również kolejne. Skup całą uwagę na tym co widzisz, odsuwaj od siebie wszystko co Cię dekoncentruje, a Twoje skupienie będzie się poprawiać z każdą minutą. Jak dotrzesz na miejsce rozpocznij od ćwiczeń aktywacyjnych (rozciąganie dynamiczne), a potem przejdź do rozgrzewki biegowej – skipy, bieg dostawny, bieg tyłem, zmiany kierunków itp. Nie wychodź na swój pierwszy mecz bez rozgrzewki, myśląc, że kilka dinków przed meczem załatwi temat.

3. Mądrze wykorzystuj limity czasu

Wyobraź sobie scenariusz, w którym tracisz 3 punkty z rzędu po wyczerpujących wymianach. Jesteś zmęczony/a, a druga drużyna ma impet. Co zamierzasz zrobić? Czy zamierzasz grać dalej i mieć nadzieję, że szala przechyli się na Twoją korzyść? A może zamierzasz wówczas ogłosić przerwę? „Reset” jest rozsądną opcją, szczególnie gdy przeciwnicy są „w gazie”.

4. Nie uderzasz wszystkiego, komunikujesz się i wiesz, kiedy odpuścić piłkę

Nerwy mogą sprawić, że uderzysz więcej piłek niż potrzeba. Upewnij się, że Ty i Twój partner/ka dobrze się komunikujecie, które piłki idą na zewnątrz. Pamiętaj, że nie jesteś sam/a w swoim wyborze, aby zostawić piłkę! Dni turniejowe są jak rollercoaster. Łatwo jest stać się niespokojnym, sfrustrowanym lub zniechęconym. Ale łatwo jest też naprawdę się poczuć się zbyt pewnym siebie. Ważne jest, aby być swoją własną cheerleaderką i terapeutą (jeśli to konieczne). Czasem 1 rozmowa motywacyjna między grami może znacznie przyczynić się do poprawy poziomu przez cały turniej. Więc jeśli Twój Partner/ka ma ciężki dzień bądź jego cheerleaderką. Postaraj się od czasu do czasu wziąć kilka głębokich oddechów i pamiętaj, że jesteś tam, aby nie tylko rywalizować, ale również, żeby dobrze się bawić!

5. Zapomnij o błędach

Może to być trudne, ale podczas gry nie martw się o swoje błędy. Będziesz miał/a czas, aby skupić się na swoich błędach podczas przerwy lub po grze. Podczas gry musisz koncentrować się na kolejnym punkcie. Myślenie i rozpamiętywanie swoich błędów spowoduje, że zrobisz ich jeszcze więcej. Miej nastawienie tylko na wygranie następnego punktu!!!

6. Wykorzystaj swoje najlepsze zagrywki i graj swoją grę

Jakie są twoje najlepsze uderzenia? Kiedy pojawią się kłopoty, przejdź do nich! Nie daj się wciągnąć i nie graj w grę przeciwnika. Bądź mądrzejszy i wykorzystaj swoje mocne strony! Turnieje to nie czas na próbowanie nowych rzeczy lub pracę nad swoim backhandem. Przygotowanie umiejętności powinno odbywać się z dużym wyprzedzeniem, a w dniu należy skupić się na samej grze. Ostatecznie chcesz zagrać swoją grę i wrócić do domu z poczuciem, że dałeś/aś z siebie wszystko.

7. Utrzymuj piłkę w grze

OK, to brzmi jak oczywistość, ale dłuższe utrzymanie piłki w grze, szczególnie na początku, to świetny sposób na uspokojenie nerwów. Rozpoczynając, „dinkuj” więc nieco wyżej i nie ryzykuj za bardzo, bo wtedy częściej będziesz trafiać w siatkę. Ta wskazówka nie zaprowadzi Cię oczywiście na profesjonalny poziom, ale bez wątpienia zapewni „konkurencyjność”.

8. Uderzanie na środek boiska

Kieruj piłkę w środek, zwłaszcza jeśli Twoi przeciwnicy są agresywni. Dink środkowy, następnie „drive” w środek i trzeci strzał również do środka! Oczywiście nie rób tego przez cały czas, ale na pewno więcej razy, niż dotychczas myślałeś/aś.

POWODZENIA!!! RUSZAJ DO BOJU, ale MIEJ Z TEGO PRZEDE WSZYSTKIM OGROMNĄ FRAJDĘ:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *