PORADY I TRIKI

Jak zacząć grać w pickleball’a?

Ostatnio kilka osób zapytało nas, jak mogą zacząć grać w pickleball’a? Więc jeśli zastanawiasz się jak zacząć grać, ale krępujesz się zapytać😊… to ten artykuł jest dla Ciebie!!!

Co to jest pickleball?

Pickleball łączy w sobie elementy tenisa, badmintona i ping-ponga. Gra się w nią za pomocą rakietek i plastikowej piłeczki z otworami, na korcie do badmintona, który zajmuje około 1/4 wielkości kortu tenisowego. Chociaż dyscyplina została stworzona w latach 60-tych, pickleball naprawdę rozwinął się od czasu COVID w 2020 roku i stale zyskuje popularność na całym świecie. Gra została wymyślona przez trzech ojców – Joela Pritcharda, Billa Bella i Barneya McCalluma – którzy chcieli stworzyć zabawę dla swoich rodzin. Mówi się, że dziwaczna nazwa „pickleball” pochodzi od psa rodziny Pritchardów, Picklesa, który gonił za piłką. Dziś ta niegdyś skromna gra podwórkowa stała się ukochanym sportem dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Ma nawet wiele profesjonalnych lig i tylko w Ameryce uprawia ją 50 milionów osób! Być może najlepszą częścią pickleballa jest jego społeczność. Gracze często nawiązują nowe znajomości i mają zdrowe poczucie rywalizacji. To także fantastyczny sposób na pozostanie aktywnym.

Niezbędny sprzęt:

Rakieta: „Wiosła” do pickleballa są mniejsze niż rakiety tenisowe, ale większe niż paletki do ping-ponga.

Piłka: Piłka używana w pickleballu jest lekka i perforowana. Piłki wewnętrzne i zewnętrzne mają niewielkie różnice w wielkości i wadze.

Kort: Standardowe boisko do pickleballa ma 6,10 m szerokości i 13,41 m długości, podzielone na prawą i lewą stronę

Przebieg gry: W pickleball’a można grać w singla lub debla/miksta i to najczęsciej wybierany rekreacyjny sposób gry. Gra rozpoczyna się od serwisu, który należy uderzyć od dołu i po przekątnej.

Punktacja: Punkty może zdobywać tylko drużyna serwująca. Mecze są zazwyczaj rozgrywane do 11 punktów i musisz wygrać co najmniej dwoma punktami.

Strefa bez woleja: Obszar boiska – prostokąt 2,13 m po obu stronach siatki – nazywany jest NonVolleyZone NVZ (lub bardziej swobodnie kuchnią). To bardzo wyjątkowa część pickleballa, a podczas gry nauczysz się zasad kuchni.

Oczywiście, pickleball to o wiele wiele więcej (https://pickemall.pl/zasady-gry-w-pickleballa/), ale to wystarczy, abyśmy mieli nadzieję, że wyjdziesz na boisko i zagrasz swój PIERWSZY mecz😊

Pierwsze kroki z pickleballem

Jednym z pierwszych kroków jest oczywiściwe znalezienie miejsca do gry. Możesz skorzystać z internetu, aby zlokalizować najbliższe korty w swojej okolicy lub dołączyć do grup np. na Facebooku Gramy w Pickleballa (https://www.facebook.com/groups/gramywpickleballa/), w których znajdziesz potrzebne informacje.

Dołączenie do picklowej społeczności lokalnej lub klubu pickleball to świetny sposób na poznanie innych graczy i doskonalenie swoich umiejętności. I „nie bój żaby”, nawet jeśli jesteś początkujący/a – to naprawdę przyjazne środowisko, które Ci pomoże i wesprze. Pozostawanie w kontakcie z lokalną społecznością pickleballa może Cię zmotywować do regularnej aktywności. Śledź wiadomości o pickleballu, dołączaj do forów internetowych i bierz udział w lokalnych wydarzeniach…

Więc jeśli decyzja jest na TAK😊 to zabieraj znajomych, którzy również mogą być zainteresowani lub po prostu chcą zrobić coś aktywnego, zabawnego i „wbijajcie” razem na kort. Możecie się przecież uczyć zasad w miarę upływu czasu. Istnieje też duża szansa, że ​​będą tam już gracze, którzy pokażą Wam jak się rozwijać (https://pickemall.pl/tajniki-gry-pickleball/). Zachowajcie bezpieczeństwo i nie narażajcie się na kontuzje, a nic lepiej nie pomaga im zapobiegać jak odpowiednia rozgrzewka! Proste ćwiczenia rozciągające i lekkie ćwiczenia cardio, takie jak jogging lub podskoki, mogą przygotować mięśnie do gry. Noszenie odpowiedniego obuwia ma również kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, bo buty powinny zapewniać przyczepność i stabilność, aby poradzić sobie z szybkimi ruchami bocznymi.

Co jeszcze?

Nawodnienie: Utrzymuj nawodnienie przez całą grę.

Odpoczynek: Słuchaj swojego ciała i rób przerwy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Technika: Używaj odpowiednich technik, aby uniknąć obciążenia stawów i mięśni.

Rozwijaj swoją grę – ponieważ pickleball ma bardzo niski próg wejścia, łatwo jest szybko stać się lepszym. Wystarczy trochę praktyki, doświadczenia i znalezienie sposobu na ciągłe doskonalenie. Możesz to zrobić, oglądając filmy instruktażowe lub biorąc lekcje od doświadczonych zawodników lub trenerów. A kiedy już nabierzesz pewności co do swoich umiejętności, udział w lokalnych turniejach może stać się świetną zabawą i satysfakcjonującym doświadczeniem. Turnieje dają szansę na sprawdzenie się na tle innych graczy i oczywiście poznanie innych pasjonatów pickleballa.😊

Pickleball to ekscytujący i łatwo dostępny sport, który oferuje wiele korzyści, od sprawności fizycznej, zrzucenia zbędnych kilogramów po nowe kontakty społeczne. Niezależnie od tego, czy grasz dla zabawy, czy chcesz rywalizować, w świecie pickleballa każdy znajdzie coś dla siebie.

Tylko ostrzegamy – to prawdopodobnie stanie się Twoim nowym uzależnieniem😊😊😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *