PORADY I TRIKI

Komunikacja w pickleballu

Skuteczna komunikacja jest kluczowa we wszystkich dziedzinach życia, a więc boisko do pickleballa nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Wielu graczy ma jednak tendencję do milczenia podczas meczów. Aby osiągnąć sukces w grze podwójnej, ważne jest, aby jasno komunikować się ze swoim partnerem/ką. Pomaga to wyeliminować zamieszanie, zapobiega błędom, takim jak np. odbiór autowych piłek, i zapewnia, że wiesz zarówno kiedy atakować jak i kiedy się bronić.

Zacznijmy jednak od samego początku czyli komunikacji przed meczem, co może być równie ważne.

Zidentyfikuj swoje mocne i słabe strony

Zrozumienie własnej siły i ograniczeń jest tak samo ważne, jak poznanie stylu gry przeciwnika. Niezależnie od tego, czy gracie razem po raz pierwszy, czy jesteście tandemem od lat, omówcie swoją strategię. Jeśli jesteś specjalistą/ką od miękkiej gry, a Twój partner jest bardziej agresywny, wykorzystajcie ten kontrast. A jeśli oboje preferujecie miękką grę, skupcie się na zmuszaniu przeciwników do dinków, aby zyskać przewagę.

Przeanalizuj swoich przeciwników

Jeśli grałeś wcześniej przeciwko określonym przeciwnikom, prawdopodobnie znasz niektóre z ich upodobań. Może mają problemy z lobami lub głębokimi serwisami, a może są petardą, która zmiata wszystkich? Nieważne, bo istotne jest to, żeby podzielić się tymi informacjami ze swoim partnerem/ką, aby pomóc w kształtowaniu Waszej strategii. Nie wahaj się dzielić nawet oczywistymi spostrzeżeniami – Twój partner/ka mogą ich po prostu nie widzieć.

Celuj w konkretnego gracza

Kolejnym pytaniem, które chcesz zadać, a które może mieć ogromne znaczenie, jest podjęcie decyzji, w którego gracza chcecie celować przy returnie. Jest to ważne, ponieważ ta osoba odda najwięcej trzecich strzałów dla swojej drużyny. Jeśli zauważyliście, że jeden z graczy pudłuje więcej niż ten drugi/a to nic prostszego: returnuj na niego/nią😂😀

Inna rozkminka: zauważyliście, że jeden z zawodników częściej uderza nieswoje piłki? Skoncentrujcie się na nim/niej. Może to brzmieć sprzecznie z intuicją, ale przecież chcesz trzymać jak najdłużej z dala od kuchni bardziej niebezpiecznego zawodnika, prawda? Osoba, która lubi się rozbijać i czesto „kłusuje” czyli zabiera nie swoje piłki nie mając odpowiedniej pozycji, częściej uderza w siatkę i popełnia błędy. Dlatego powinna być głównym celem już na samym początku. To skutecznie eliminuje szanse na „kradzież” szybkich punktów i demoluje morale przeciwników😂😂😂

Gdzie unikać uderzenia piłki?

Zakładając, że wszyscy gracze na boisku są w miarę równi, zrozumienie, gdzie należy unikać uderzania piłki, może być równie ważne, jak wiedza o tym, gdzie chcesz ją uderzyć😀. Załóżmy, że jednym z Twoich przeciwników jest były tenisista, którego forhend jest nietykalny. To świetne miejsce, aby uniknąć uderzenia piłki właśnie tam, ale koniecznie powiedz o tym partnerowi/ce. Oczywiście, nikt nie jest idealny – czasami akcja jest zbyt szybka, aby wycelować w konkretne miejsce. Ale jeśli masz plan, gdzie nie uderzyć, powinieneś trzymać się tego planu tak bardzo, jak to możliwe.

Pokrycie środka kortu

Jedno z najbardziej kontrowersyjnych uderzeń w deblowym pickleballu ma miejsce, gdy piłka zostanie uderzona wzdłuż środkowej linii. Może to prowadzić do frustracji i nieporozumień między partnerami. Aby tego uniknąć, ważne jest, aby wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za pokrycie środka.

Zazwyczaj gracz po lewej stronie kortu jest praworęczny, co sprawia, że jego forhend dominuje na środku. W tym scenariuszu zawodnik lewostronny powinien pokryć większość środkowych piłek, nawet jeśli musi czasem przejść poza środkową linię. Gracz po prawej stronie powinien czuć się komfortowo, pokrywając jedynie około 25% kortu😂. Elastyczność jest istotna, a komunikacja kluczowa więc jeśli gracz lewostronny nie może dosięgnąć piłki, powinien natychmiast poinformować o tym swojego partnera, mówiąc np. „ty” i pozwalając graczowi z prawej strony na wkroczenie do akcji. Podobnie, jeśli gracz z prawej strony jest nastawiony na mocne uderzenie z bekhendu, może powiedzieć „ja”, aby zasygnalizować swojemu partnerowi, aby się wycofał. Jednak generalnie zasada mówi, że gdy obaj partnerzy mają dobrą pozycję, aby uderzyć piłkę, pierwszeństwo powinien mieć gracz forhendowy.

Nie krytykuj

W grze deblowej w pickleballa ważne jest zapamiętanie jednej kluczowej zasady – nie krytykuj swojego partnera, nawet jeśli popełni błąd lub nie wyjdzie mu piłka. Ta zasada działa w obie strony i ma wiele korzyści. Po pierwsze, brak krytyki pomaga utrzymać pozytywną atmosferę na korcie. Krytykowanie partnera może prowadzić do spięć i pogorszenia relacji, co z kolei może wpłynąć negatywnie na współpracę i efektywność gry. Po drugie, koncentrowanie się na pomocy i wsparciu dla partnera zamiast na jego błędach pomaga zbudować zaufanie i zrozumienie między Wami. Dzięki temu można lepiej komunikować się i wspólnie pracować nad poprawą swojej gry. Wreszcie, pamiętaj, że wszyscy popełniają błędy i nikt nie jest doskonały. Ważne jest akceptowanie tych błędów i wspólne dążenie do poprawy. Przestrzeganie zasady niekrytykowania partnera sprawi, że Wasza gra będzie bardziej efektywna i satysfakcjonująca dla obu stron. Warto więc skupić się na wsparciu i motywowaniu swojego partnera, abyście mogli razem osiągnąć sukcesy na korcie.

Przykłady „odzywek”:

  • Idź/TY/Twoja/Start: Mówi Twojemu partnerowi, aby uderzył piłkę.
  • Moja/JA: Mówi Twojemu partnerowi, że uderzasz piłkę.
  • Out/Puść: Ostrzega partnera, aby zszedł z linii strzału lub „odpuścił” piłkę pozwalając jej wyjść poza boisko.
  • Tył/y/Wróć: Mówi partnerowi, że uderzyłeś wysoką piłkę dlatego musicie się cofnąć i przygotować na przyjęcie salwy💪🔥🥵
  • Jeśli przeciwnik przelobuje Was możesz użyć „moja”/twoja”, aby uniknąć kolizji i zapewnić Wam jasne role.

Jak ćwiczyć komunikację?

Aby wyrobić w sobie dobre nawyki komunikacyjne, ćwicz mówienie podczas gier. Szybko poznacie nawzajem swoje preferencje, a z biegiem czasu zmniejszy się potrzeba ciągłej rozmowy, chociaż komunikacja pozostanie wciąż niezbędna, szczególnie w przypadku trudnych sytuacji na korcie. I pamiętaj, że nawet jeśli nie wykorzystasz wszystkich naszych podpowiedzi to zastosowanie jednej czy dwóch już może dać Twojej drużynie przewagę i pomóc Wam zdominować jeszcze więcej pickowych gierek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *