ZASADY GRY

O co „kaman” z tą kuchnią pickleball?

Wiedza o tym, kiedy możesz przebywać w kuchni i jak grać przy siatce, ma kluczowe znaczenie dla Twojej wygranej !

KUCHNIA FELEK, CO Z TĄ KUCHNIĄ?

Technicznie rzecz biorąc, obszar ten nazywany jest strefą bez woleja (NonVolleyZone, NVZ), ale większość ludzi nazywa go kuchnią. To prostokąt o wymiarach 6,10 na 2,13 m z namalowanymi liniami otaczającymi ją po obu stronach siatki. Linia kuchenna jest częścią kuchni.

Zasady Pickleball stanowią, że strefa kuchenna to obszar, w którym gracze nie mogą stać i uderzać piłki z woleja ( z powietrza). Dopiero gdy piłka dotknie nawierzchni boiska w kuchni lub na linii kuchni, zawodnik może uderzyć piłkę.

Warto zauważyć, że zamach, kontynuacja akcji i pęd ciała zawodnika są uważane za elementy woleja! Więc na przykład, jeśli zawodnik znajduje się za linią kuchni i uderza woleja, ale pęd uderzenia wyrzuca jego ciało do przodu i zawodnik ląduje/wchodzi do kuchni, uznaje się to za błąd. Dlatego czasem w grze deblowej widzimy zabawną sytuację, gdy 1 zawodnik próbuje pomóc utrzymać równowagę swojemu partnerowi/ce, trzymając go/ją za koszulkę i uniemożliwiając tym samym kontakt z kuchnią.

ALE czy gracze mogą stać w kuchni?

Tak – regulamin nie zabrania graczom stania w kuchni. Jednakże żadne woleje nie są dozwolone, jeśli gracz stoi w dowolnej części kuchni.

Należy też pamiętać, że przestrzeń nad kuchnią nie jest wliczana do strefy bez woleja, ponieważ kuchnia sama w sobie jest tylko podłożem. W związku z tym dopuszczalne jest trzymanie rakiety nad kuchnią podczas wykonywania woleja, oczywiście pod warunkiem, że reszta ciała znajduje się poza linią strefy bez woleja (NVZ).

Dlaczego istnieją zasady kuchenne?

Głównym powodem istnienia tych zasad jest zapobieganie zbyt agresywnej grze przy siatce. Pickleball ma być sportem dla każdego i nie byłby zbyt zabawny, gdyby ktoś tylko strzegł siatki i uderzał piłką tak mocno, jak tylko mógł, a najgorzej już to w swoich przeciwników 😊

A co z serwem do kuchni?

Nie, nie można! To błąd. Nawet w linię!

To po co ta kuchnia? Kiedy ją wykorzystujesz?

Najczęściej do „dinkowania”. Jest to specjalny rodzaj miękkiego drop shota, który zazwyczaj spada po jego/jej stronie boiska… do kuchni 😊

Więcej pickleball’owych uderzeń znajdziesz tu: https://pickemall.pl/podstawowe-uderzenia-w-pickleballu/

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *