Bez kategorii, ZASADY GRY

SAVOIR VIVRE na korcie do pickleballa

Niezapisane Zasady Pickleballa

Wszystkie sporty posiadają pewne podstawowe zasady uprzejmości (savoir vivre) oczekiwane od graczy, które nie zawsze są wyraźnie wymienione w oficjalnych  przepisach. Pickleball także ma zestaw niepisanych zasad, powszechnie uznawanych jako etykieta.

Oto 10 zasad etyki w pickleballu:

 • Przedstaw się

Pickleball to sport społeczny, dlatego przed rozpoczęciem meczu, każdy powinien przedstawić się partnerowi i przeciwnikom oraz zapoznać się z ich imionami. Jeśli na lokalnym korcie pojawią się nowi gracze, postaraj się wyjść im naprzeciw i spraw, aby poczuli się mile widziani, przedstawiając ich innym.

 • Dokładnie poznaj i zrozum zasady pickleballa

Pomoże to uniknąć nieporozumień na korcie i będziesz mieć pewność, że wszyscy gracze przestrzegają tych samych zasad. Oczywiście nikt nie jest ekspertem od razu, więc jeśli wciąż się uczysz, nie krępuj się grzecznie zadawać pytania.

 • Szanuj graczy jako widz

Jeśli jesteś widzem komentującym mecz, proszę nie wypowiadaj wrogo nastawionych, zakłócających lub „nieokrzesanych” komentarzy. Nie jest również dobrym pomysłem wykrzykiwanie „na linii” lub „aut” jako widz. Chyba że zostaniesz bezpośrednio zapytany, ale najlepiej jest pozwolić samym  graczom podejmować tak trudne decyzje.

 • Przepraszaj, gdy to konieczne

Często w pickleballu piłka uderza w siatkę i odbija się od niej na pole przeciwnika (to tzw. „net”), przez co nie jest on w stanie odegrać piłki. Gdy to się zdarzy, casualowe „przepraszam” lub uniesienie ręki jest zawsze mile widziane. Podobnie, gdy mocne zagranie trafia w ciało przeciwnika, a nie w rakietę, gracz odpowiedzialny za uderzenie powinien przeprosić. Wszyscy wiedzą (lub powinni wiedzieć), że nie próbujesz skrzywdzić przeciwnika, ale grzeczne przeprosiny to właściwe zachowanie. Jeśli „przepraszam” nie jest szczere lub jest wypowiedziane sarkastycznie, lepiej nic nie mówić.

 • Uważaj na inne mecze

Bądź uważny na inne mecze, które są w trakcie, podczas poruszania się po kortach pickleballa, szczególnie wchodząc i wychodząc z obszaru linii bocznej. Ta zasada wydaje się oczywista, ale… wiesz.

 • Bądź szczery w kwestii wywołań „OUT”

Jeśli piłka ląduje poza polem gry po Twojej stronie kortu, wywołaj to jako „out”. Ale jeśli nie jesteś w 100% pewien, czy piłka była autowa, powinieneś powiedzieć przeciwnikowi o swoich wątpliwościach ( oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić to w trakcie wyrównanego meczu😊). W grze rekreacyjnej można powtórzyć punkt, jeśli wszyscy się na to zgodzą, ale nie oczekuj żadnych powtórek w meczach turniejowych.

 • Wyraźnie ogłaszaj wynik

Głośno ogłaszaj wynik przed swoim serwisem, tak aby każdy gracz mógł Cię usłyszeć. Ostatnia rzecz, której chcesz, to spór o punktację podczas zaciętego meczu.

 • Dbaj o bezpieczeństwo – ogłaszaj „Piłka na korcie!”

Miej na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych graczy. Zwracaj uwagę na ewentualne piłki, które wpadają na Wasz kort i potencjalnie mogą spowodować kontuzję. Szybkie wezwanie: „piłka na korcie” lub uniesienie ręki poinformuje graczy, aby zatrzymali grę i powtórzyli ostatnią piłkę. I oczywiście również nie biegnij za piłką, która wpadła na czyjś kort.

 • Przybij piątkę” po każdym meczu

Zakończ każdą grę „spotkaniem” przy siatce. Nie wychodź z kortu, dopóki nie podziękujesz za grę, mówiąc np. „dobry mecz”, „dobrze zagraliście” lub po prostu „dziękuję za mecz” drużynie przeciwnej. Konsekwentne ignorowanie przeciwników i nie spotykanie się przy siatce jest niegrzeczne. Inne pozytywne gesty na zakończenie to delikatne uderzenie rakietą („stuknięcie”) z przeciwnikiem, ale nie uderzaj zbyt mocno, bo to może uszkodzić obie rakietki.

 • Dziel się kortem

Na koniec – nie „okupuj” kortu. Upewnij się, że wszyscy gracze mogą grać i rotuj się proponując różne kombinacje meczów. Jeśli kilku graczy czeka na swoją kolejkę, możesz zrobić sobie przerwę na kilka czy kilkanaście minut. Pamiętaj też, aby przestrzegać zasad dotyczących użytkowania kortów, jeśli takie istnieją.

 • Dodatkowa wskazówka:

Jeśli jesteś zaawansowanym graczem, rozważ od czasu do czasu grę ze słabszymi graczami lub pokazanie im konkretnych umiejętności, czy uderzeń do poprawy. Nie jest problemem, gdy grzecznie odmówisz zaproszenia do gry z graczami niższego poziomu, ale powinieneś poświęcić nieco czasu na pozwalanie słabszym graczom doświadczyć wyższego poziomu rywalizacji. I pamiętaj, że rady powinny być udzielane tylko na prośbę. Niektórzy gracze mogą nie chcieć słuchać o tym, jak poprawić swoje backhandy lub dinki😊

Podsumowując, szanuj lokalne korty i zachowuj sportową postawę!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *