Skup się na swoich mocnych stronach, a nie na słabościach!
Sportowcy, niezależnie od dyscypliny, często skupiają się głównie na poprawianiu swoich słabości. Spędzają godziny na treningach, w nadziei na osiągnięcie perfekcji w tych słabszych obszarach. Oczywiście, praca nad swoimi słabościami jest istotna, ale czy nie byłoby lepiej skupić się na swoich mocnych stronach? Zamiast ciągłego doskonalenia tego, w czym jesteśmy gorsi, może warto byłoby zwiększyć naszą przewagę i wykorzystać ją w pełni?
Dyscypliny, które poprzednio uprawiałeś/aś mają duży wpływ na Twoją grę w pickleballa
Przyznajmy, że bardzo niewielu z nas dorastało grając w pickleball’a – i choć to zmieni się już w ciągu następnej dekady, gdy coraz więcej dzieci będzie się angażować w tą piękną dyscyplinę, to na dziś tak wyglądają fakty. Wielu z nas jest „przeszczepami” z innych sportów i oczywiście niektóre z nich dobrze przekładają się na pickleball (jak tenis lub badminton), ale inne, takie jak piłka nożna czy koszykówka, już trochę mniej. Niezależnie jednak od tego, jakie sporty uprawialiśmy jako dzieci lub młodzież, będzie to miało ogromny wpływ na sposób, w jaki poruszamy się po boisku, jak wymachujemy „wiosłem”, jaka mamy technikę i ogólnie jak wygląda nasza elastyczność. Dlatego warto wykorzystać to, co już dobrze umiemy, zamiast koncentrować się na tym, co sprawia nam trudność. Dlatego jeśli Twój backhand jest znacznie silniejszy niż forehand to zamiast skupiać się tak bardzo na poprawie forehandu… spróbuj znaleźć sposób na jeszcze częstsze używanie backhandu!!!
Jak budować swoje mocne strony?
Doskonałym przykładem wykorzystania swoich mocnych stron i unikania słabości jest wschodząca gwiazda pickla, Jack Sock. Ma za sobą elitarną karierę tenisową i jest znany ze swojego niesamowitego uderzenia forehandowego. Podczas jego gry widzimy dosłownie jak zamiast uderzać backhandem, zaczyna biegać wokół piłki, aby jak najczęściej wykorzystać swój kosmiczny forhend. To ma nawet zabawną nazwę: „fearhand” i jest to broń, którą posiada bardzo niewielu zawodników.
Najpierw musisz więc zidentyfikować, w czym jesteś najlepszy/a. Być może sam/a to już wiesz, ale jeśli nie jesteś pewny/a to możesz poprosić znajomych o pomoc. To może to być dosłownie wszystko…Twój backhand, forehend, a może coś takiego jak cierpliwość, która doprowadza do furii Twoich przeciwników?
Zastanów się, jakie to ma zastosowanie sytuacyjne?
Kiedy już poznasz swoją siłę, zastanów się, w jakich sytuacjach możesz wykorzystać ją jeszcze bardziej. Na przykład, jeśli jesteś naprawdę dobry/a w dinkach i potrafisz długo zachować cierpliwość i czekać na błąd przeciwnika to powinieneś/aś skupić się bardziej na drop shotach i zmuszaniu przeciwników do miękkiej gry. Jasne, fajnie jest przyspieszać piłkę i trafiać winnery, ale jeśli to nie jest Twoja mocna strona, to po prostu skup się na strategiach, które pozwolą Ci wykorzystać Twoją najlepszą cechę.
Umiejętności złożone
Zazwyczaj, gdy ulepszasz jeden obszar swojej gry, ulepszasz również sąsiednie obszary. Na przykład, jeśli masz silne uderzenie z forhendu, możesz naturalnie stać się świetny/a w przyspieszaniu, serwowaniu i returnach. Ale jeśli skupisz się tylko na tym, gdzie jesteś najsłabszy/a i spędzisz czas głównie na ćwiczeniu tego obszaru, możesz przegapić to, co odróżnia Cię od innych graczy.
Przyjmujesz wyzwanie???
Dzisiaj rzucamy Ci więc wyzwanie, abyś odnalazł/a swoje mocne strony w pickleballu. Nie bądź pokorny/a, ani nie zgrywaj się, że nie masz żadnych talentów. Wszyscy mamy coś, z czym czujemy się najbardziej komfortowo na boisku do pickleballa. Może to nie jest konkretne uderzenie, ale na przykład sposób patrzenia na grę lub szybka reakcja na zagrania rywali. Może to Twój sposób poruszania się na korcie? Być może uwielbiasz lobować — nawet jeśli wszyscy inni cię za to nienawidzą?🤣 Nie ma znaczenia co to jest – ważne tylko żebyś był/a szczery/a w tej kwestii. Gdy już znajdziesz „to coś”, zastanów się, jak możesz zwiększyć liczbę sytuacji, aby z „tego” skorzystać. I jakie pokrewne umiejętności mógł/abyś przy tym rozwinąć? Nad nimi oczywiście też pracuj! Gdy już to zrobisz, znajdź partnera do pickleballa, który uzupełni Twoje mocne strony własnymi, bo podpatrywanie lepszych to jeden z najskuteczniejszych i najłatwiejszych sposobów na poszerzenie swoich umiejętności… a wkrótce staniesz się nie do zatrzymania na boisku! Odkrywanie i rozwijanie swoich mocnych stron w pickleballu może przynieść Ci jeszcze więcej radości z uprawiania tego wspaniałego sportu i jest mniej stresujące niż praca nad czymś z czym sobie nie radzisz🤣
1 thoughts on “Skup się na swoich mocnych stronach, a nie na słabościach!”