Bez kategorii, Pickleball - porady, techniki i triki

Jak wybrać idealną rakietę do pickleballa? Poradnik od A do Z

Pickleball to dynamiczna i coraz bardziej popularna gra, która łączy elementy tenisa, badmintona i ping-ponga. Aby czerpać z niej jak najwięcej radości i osiągać coraz lepsze wyniki, kluczowy jest odpowiedni wybór rakiety do pickleballa. Wybór rakiety do pickleballa powinien być świadomy i dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb, gdyż to właśnie rakiety są jednym z najważniejszych elementów, które decydują o komforcie, postępie i skuteczności Twojej gry. Oczywiście wybór rakiety do pickleballa jest zależny od indywidualnych preferencji, poziomu zaawansowania oraz Twojego stylu gry. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu? Pomożemy Ci znaleźć rakietę do pickleballa, która pasuje do Twojego stylu, wzmacnia Twoje mocne strony i przenosi Cię na wyższy poziom!

Jak dopasować rakietę do poziomu zaawansowania?

Pierwszym krokiem w wyborze rakiety jest określenie poziomu umiejętności gracza. W zależności od doświadczenia i stylu gry odpowiedni wybór rakiety do pickleballa może lepiej lub gorzej spełniać Twoje oczekiwania.

Rakiety dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pickleball’em, warto wybrać rakietę, która ułatwi Ci naukę podstaw i poprawi komfort gry. Dla nowicjuszy idealne będą cieńsze i lżejsze rakiety (do 225 g), które są bardziej manewrowalne i nie obciążają mocno nadgarstka. Ważnym elementem jest również większy tzw. „sweet spot” – czyli powiększony obszar najlepszego odbicia piłki. Dzięki temu łatwiej trafisz celnie w piłkę i skuteczniej będziesz rozwijać swoje umiejętności.

Rakiety do pickleballa dla początkujących – polecane mode

Rakiety dla zaawansowanych graczy

Jeżeli masz już solidne podstawy i chcesz poprawić precyzję oraz dynamikę swoich uderzeń, warto rozważyć wybór rakiety do pickleballa o bardziej standardowych wymiarach i średniej wadze ( do 235 g). Tego typu modele oferują balans pomiędzy kontrolą a siłą uderzeń, co pozwala na lepsze dostosowanie się do różnych stylów gry przeciwników. W tym przypadku ważne jest również dobranie odpowiedniego balansu – niektóre rakiety mają środek ciężkości przesunięty w kierunku główki = większa moc, inne są bardziej wyważone dla lepszej kontroli.

Rakiety do pickleballa dla zaawansowanych – polecane modele

Rakiety dla profesjonalistów

Dla zawodników turniejowych liczy się precyzja, szybkość reakcji i stabilność uderzeń. Profesjonalne rakiety są wykonane z zaawansowanych materiałów, takich jak włókno węglowe czy aramidowe, które zapewniają maksymalną wytrzymałość i lekkość. Waga rakiety zwykle mieści się w przedziale 230-240 g, a jej balans i powierzchnia odbicia są zoptymalizowane pod konkretne potrzeby zawodnika.

Rakiety do pickleballa dla profesjonalistów – polecane modele

rakiety do pickleballa dla profesjonalistów i amatorów

Jakie czynniki są kluczowe przy wyborze rakiety?

1. Waga

Jaka waga rakiety jest dla mnie optymalna? Wszystko zależy od Twojego stylu gry, preferencji kondycyjnych lub czy wolisz grać np. singla czy debla? Zwykle waga rakietki do pickleballa wynosi między 220 a 240 gramów, ale możesz znaleźć również cięższe i lżejsze modele.

Krótko mówiąc: lżejsze wiosła pozwalają na lepszą zwrotność, łatwiejsze manewrowanie, i szybszy zamach co może być dużą zaletą w grze przy siatce. Wtedy łatwiej wchodzisz w szybkie wymiany wolejowe z przeciwnikami. Dlatego są fajną propozycją dla deblistów, którzy i tak większość czasu spędzają w kuchni😊 Lżejsze rakiety do pickleballa są również mniej obciążające dla nadgarstka i ramienia, dzięki czemu zmęczenie jest trochę mniejsze. Idealne do dłuższych sesji.

Cięższe rakiety widocznie zwiększają moc co wynika z prostej fizyki: Siła = Masa x Przyspieszenie. W tym przypadku nie musisz brać aż tak dużego zamachu, czyli wkładasz mniejszy wysiłek, aby wygenerować odpowiednią moc. Cięższe rakiety do pickleballa są również nieco stabilniejsze przy uderzeniu i nie chwieją się tak bardzo, jeśli nawet uderzysz piłkę bliżej krawędzi rakiety. Zmniejsza to liczbę błędów. Cięższe wiosło sprawia również, że „drajwy” (płaskie uderzenia z głębi kortu) są bardziej spójne, zwłaszcza dla tych, którzy wywodzą się z tenisa i/lub lubią zagrać singla.

Rakiety średniej wagi zapewniają równowagę mocy i kontroli i są popularne zarówno wśród graczy średniozaawansowanych, jak i bardziej zaawansowanych.

Zastanów się więc nad swoim stylem gry i tym czego potrzebujesz. Jeśli przyłapiesz się na tym, że zbytnio się „kołyszesz”, aby uzyskać dodatkową moc, możesz spróbować cięższego wiosła. Ale jeśli po meczu czujesz ból w ramieniu lub łokciu (to tzw „łokieć pickleball’isty”😊), może powinieneś rozważyć zakup lżejszej rakietki? Właściwy wybór rakiety do pickleballa jest istotny. Ale pamiętaj, że zawsze możesz zwiększyć moc uderzenia również poprzez zwiększenie swojej siły. Więc uderzaj na siłownię, bo Twoje mięśnie określają, jak szybko możesz poruszać wiosłem w powietrzu.

Lekkie rakiety (200-225 g) – świetne dla początkujących i graczy preferujących precyzyjne uderzenia.

Średnia waga (220-235 g) – najlepszy kompromis między kontrolą a mocą, popularne wśród zaawansowanych graczy.

Waga ciężka ( od 235 g) – zwiększona siła uderzeń, ale wymagająca większej kontroli nad rakietą. Bardziej dedykowane dla zaawansowanych.

2. Balans

Oznacza, że rakietki mogą być zrównoważone albo cięższe w główce. Te zrównoważone zapewniają dobrą kontrolę oraz szybkość, natomiast cięższe w główce pozwalają na mocniejsze i „dłuższe” uderzenia. Jednak w każdej chwili balans możesz delikatnie poprawić poprzez dodanie taśmy ołowianej, tak jak zwykle robią to zawodowcy, aby znaleźć idealną dla siebie opcję!

3. Materiał powierzchni rakiety vs rotacja/spin

Podstawowe materiały, z których wykonane są rakiety do pickleballa:

  • Kompozyt – uniwersalne kompozytowe powierzchnie rakiet do pickleballa zapewniają świetną kontrolę nad piłką. Odczucia są bardziej miękkie niż w powierzchniach grafitowych. Są często preferowane przez początkujących i średniozaawansowanych graczy, którzy chcą trochę więcej „wybaczenia”. Zwykle tańsze niż „węgiel”
  • Grafit / włókno węglowe – ultralekkie, umożliwia dynamiczną grę. Znane ze swojej trwałości i responsywności, włókno węglowe zapewnia doskonałą moc i rotację, dzięki czemu jest popularne wśród zaawansowanych graczy i profesjonalistów.
  • Włókno aramidowe: Powierzchnie wzmocnione włóknem aramidowym zapewniają dodatkową sztywność, równoważąc moc i kontrolę. Są stosowane w rakietach do pickleballa w celu zwiększenia trwałości i wysokiego potencjału rotacji. Dla prawdziwej WONDERWOMEN i każdej SIGMY!
  • Drewno – rzadko stosowane w profesjonalnej grze, popularne jedynie w modelach rekreacyjnych więc okrywamy je litościwą zasłoną milczenia😊.
  • Materiał powierzchni rakiety do pickleballa wpływa na jej ROTACJĘ, czyli popularny spin. Powstaje on dzięki tarciu pomiędzy piłką a powierzchnią rakietki. Kąt, siła i rodzaj odbicia, które stosujemy, wpływają na to, jak szybko piłka się obraca i w jakim kierunku leci. Niektóre rakiety mają specjalną teksturę na powierzchni, która dodatkowo wzmacnia rotację. W pickleball’u wyróżniamy następujące podstawowe formy rotacji:
  • Topspin – w tym przypadku piłka obraca się do przodu. Jest szczególnie przydatny spin podczas uderzania piłki z góry.
  • Backspin – w tym przypadku po uderzeniu piłka obraca się do tyłu, co powoduje, że jej trajektoria staje się niestabilna, co utrudnia przeciwnikowi odbicie. Ten rodzaj rotacji jest szczególnie przydatny podczas wykonywania dropshot’ów https://pickemall.pl/podstawowe-uderzenia-w-pickleballu/
  • Sidespin = piłka obraca się w bok, co powoduje, że jej trajektoria jest naprawdę trudna do przewidzenia dla przeciwnika. Ten rodzaj spinu jest szczególnie przydatny podczas uderzania piłki po skosie tzw cross’ie.
  • Stosowanie spinu w pickleballu jest istotne, ponieważ skutecznie utrudnia grę przeciwnikowi. Wymaga jednak odpowiedniej techniki i umiejętności. Często, zwłaszcza wśród początkujących, rotacja bywa nadmiernie stosowana… jako sposób na ukrycie swoich braków technicznych. Może to jednak opóźniać rozwój i doskonalenie podstawowych uderzeń, które są kluczowe dla dalszych postępów w grze. Rotację można przecież dodać w każdej chwili, ale solidne fundamenty są niezbędne, by w pełni go wykorzystać! Pasuje Ci? 😊

4. Konstrukcja rdzenia rakiety do pickleballa

Polimerowy plaster miodu: Obecnie standard branżowy, polimerowe rdzenie plastra miodu są trwałe i zapewniają miękkie, ciche odczucie. Dzisiejsze rakiety do pickleballa często wykorzystują wysokiej jakości polipropylen, który zwiększa kontrolę i jest idealny do dinków i resetów.

Zaawansowane rdzenie z wtryskiem pianki: W niektórych rakietach wtrysk pianki w krawędź paletki zapewnia dodatkową stabilność, tworząc gładsze odczucie, które podoba się zarówno graczom kontrolującym, jak i grającym mocno.

Rakiety do pickleballa Pickemall

5. Uchwyt czyli jaki grasz backhand?

Rozmiar uchwytu nie ogranicza się tylko do obwodu — obejmuje również długość uchwytu, które wpływa na obsługę wiosła, wygodę gry i pewność uchwytu rakiety.

  • Obwód uchwytu wpływa na to, jak pewnie rakieta leży w Twojej dłoni. Mniejsze uchwyty zapewniają większą elastyczność nadgarstka i rotację, podczas gdy standardowe lub większe uchwyty zapewniają stabilność i zmniejszają obciążenie nadgarstka, szczególnie podczas dłuższych sesji gry.
  • Długość uchwytu: Długość uchwytu, mierzona od podstawy uchwytu wiosła do miejsca, w którym styka się z powierzchnią rakiety, jest kluczowa:
  • Krótki uchwyt – zapewnia większą kontrolę nad piłką. Ogólnie rzecz biorąc, im krótszy uchwyt, tym więcej okazji dla pracy nadgarstka, który reguluje rotację piłki i zwiększa kontrolę.
  • Dłuższy uchwyt – polecany graczom stosującym oburęczny backhand, daje dodatkową stabilność. Dłuższy uchwyt (14 cm i więcej) pozwala na mocniejsze uderzenia backhandowe. Jest szczególnie przydatny dla graczy przechodzących z tenisa lub tych, którzy lubią zmieniać pozycje dłoni, aby uzyskać zróżnicowaną moc uderzenia i zachować kontrolę. Dłuższa rączka pomaga również utrzymać stabilność uderzenia i generuje moc.
  • Więc jeśli jesteś pickleball’owym Tsitsipasem lub zaznaczyłeś w naszym programie doboru rakiety opcję : „To zależy” to raczej nie potrzebujesz dłuższej rączki, nawet jeśli sporadycznie zagrasz oburęczny backhand. Daj popracować swojemu nadgarstkowi. Natomiast jeśli oburęczny backhand jest dla Ciebie wygodniejszy to się nie wahaj i od razu wybierz dłuższy uchwyt.

6. Grubość rdzenia rakiety

Grubość rdzenia rakiety to kolejny istotny aspekt przy wyborze odpowiedniego narzędzia do walki z przeciwnikiem po drugiej stronie siatki. Ogólna zasada jest taka, że gdy rdzeń staje się grubszy, zwiększa się jego miękkość i kontrola. Grubsze rdzenie zwiększają stabilność, łagodząc uderzenia i zwiększając kontrolę, idealną do uderzeń skupionych na finezji, takich jak dinki i resety. I odwrotnie, cieńszy rdzeń to większa moc, lepsza responsywność, ale mniejszą kontrolą przy delikatniejszych uderzeniach. Ze względu na subiektywny charakter doboru trudno jest powiedzieć, jaka grubość jest dla Ciebie najlepsza. Ale z naszych doświadczeń i tego co widzieliśmy na wielu kortach, wydaje się, że najbardziej popularna grubość wynosi 16 mm. Jest to grubość, której obecnie używa gracz nr 1 na świecie, Ben Johns, wraz z wieloma innymi zawodowcami.

16 mm: zapewnia kontrolę, precyzję i stabilność, odpowiadając bardziej zrównoważonemu stylowi gry.

14/15 mm: idealne dla graczy, którzy stawiają na moc i szybszą rozgrywkę.

12 mm: zrównoważone połączenie kontroli i mocy dla graczy rozwijających swoje grę.

7. Kształt rakiety

Kształt wiosła wpływa na zasięg, kontrolę i rozmiar sweet spot’u (w rakiecie do pickleballa to obszar na powierzchni rakiety, który zapewnia najbardziej efektywne odbicie piłki. Uderzenie w sweet spot daje najlepszą kombinację mocy, kontroli i minimalnych wibracji).

Standardowe rakiety są zazwyczaj lżejsze co pomaga zmniejszyć zmęczenie i ryzyko kontuzji. Pozwala również graczom być szybszymi i zwinniejszymi, co jest szczególnie przydatne, gdy stoją na linii kuchennej. Standardowymi rakietkami łatwiej jest też manewrować i mają duży margines błędu dlatego polecane są młodszym i początkujący graczom.

Rakiety poszerzane (widebody). Oferują najczęściej największy „słodki punkt”, dlatego mówi się, że najbardziej „wybaczają błędy”, nawet jeśli niedoskonale uderzysz piłkę. Są również polecane graczom z mniejszym doświadczeniem, którzy cenią komfort i lubią swoję grę mieć pod kontrolą.

Wydłużone wiosła (elongated) pojawiły się na scenie stosunkowo niedawno, ale od razu stały się ulubionymi rakietami wielu dynamicznych graczy singlowych i zawodowców. Mogą generować dodatkową moc i oferują większy zasięg. Jest to szczególnie przydatne przy sięganiu lobów lub aby szybko dotrzeć do niektórych zaskakujących zagrań przeciwnika. Wielu graczy zawodowych preferuje wydłużone wiosła, ponieważ pozwala im to na pokrycie większej powierzchni kortu. Gracze z tenisową przeszłością mogą również poczuć się bardziej komfortowo, używając wydłużonych wioseł, ponieważ bardziej przypominają one rakiety, do których są już przyzwyczajeni. Jeśli jednak znajdziesz się przy siatce z wydłużonym wiosłem, będziesz oczywiście mieć większy zasięg, ale kontrolowanie dinków stanie się nieco trudniejsze…

Kształt hybrydowy: spopularyzowane min. przez Double Black Diamond firmy Six Zero, hybrydy łączą aspekty zarówno standardowych, jak i wydłużonych kształtów, łącząc zasięg z kontrolą. Ten kształt, wraz z uchwytami standardowej długości, jest idealny dla graczy, którzy szukają wszechstronności i chcą sprzętu do pickleballa, które dostosowuje się do różnych stylów gry i sytuacji na korcie.

Pamiętaj, że idealna paletka to taka, która dobrze leży w TWOICH dłoniach. Nie bój się wypróbować różnych opcji przed podjęciem decyzji. Poświęć trochę czasu na proces wyboru i skup się na tym, jak sprawdza się podczas gry. Najlepsza rakieta do pickleballa to taka, która staje się naturalnym przedłużeniem Twojej ręki, pozwalając Ci skupić się na doskonaleniu swojej gry, a nie na myśleniu o sprzęcie.

8. Wygląd

Wygląd rakiety to kwestia dość indywidualna, a o gustach przecież się nie dyskutuje, więc w tej kwestii wybór rakiety do pickleballa dyskretnie pomijamy😊

9. Cena

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wybór rakiety do pickleballa jest jej cena. Na rynku dostępne są modele w bardzo szerokim przedziale cenowym, zaczynając od 100 złotych, a kończąc na grubo ponad tysiącu polskich monet. Nie warto jednak inwestować w bardzo drogie modele, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pickleballem. Warto wybrać rakietkę w cenie, która jest adekwatna do Twojego poziomu zaawansowania oraz oczekiwań.

Najlepsze marki rakiet dostępne w Picklemall

W sklepie Picklemall znajdziesz rakiety od czołowych producentów, które spełnią wymagania zarówno początkujących, jak i profesjonalnych graczy:

  • Rakiety SIX ZERO – dynamicznie rozwijająca się marka, która łączy innowacyjne technologie z wysoką jakością wykonania
  • Rakiety JOOLA – wybór mistrza Ben’a Johnsa (np. JOOLA Ben Johns Hyperion CFS 16)
  • Rakiety DIADEM – nowoczesne rozwiązania dla wymagających graczy (np. DIADEM Warrior Edge)
  • SELKIRK – jedna z najbardziej cenionych marek na rynku pickleballa
  • Rakiety PICK’EM ALL – wysokiej jakości rakiety w przystępnych cenach
Picklemall - szeroki wybór topowych marek

Dlaczego warto przetestować rakietę przed zakupem?

Jeśli masz JAKIEKOLWIEK wątpliwości, która rakieta będzie dla Ciebie najlepsza, skorzystaj z opcji testowania sprzętu! W PICK’EM ALL oferujemy możliwość wypróbowania różnych modeli, abyś mógł znaleźć idealny sprzęt dostosowany do Twojego stylu gry. Dowiedz się więcej o testowaniu rakiet tutaj.

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *