Rakiety do pickleballa są jednym z najważniejszych elementów, które decydują o komforcie i skuteczności gry. Wybór odpowiedniej rakietki jest zależny od indywidualnych preferencji, poziomu zaawansowania oraz stylu gry. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniej rakiety jest określenie Twojego poziomu zaawansowania. Dla początkujących graczy najlepszym wyborem będą rakietki o większej powierzchni główki oraz mniejszej wadze. Tego typu rakietki ułatwiają kontrolę i pozwalają na bardziej skuteczną naukę podstawowych technik gry. Dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy preferują szybkie, mocne uderzenia, polecamy rakiety ze standardową powierzchnią główki oraz większą wagą. Takie modele zapewniają większą siłę uderzeń, ale wymagają lepszej kontroli nad grą.

Kontrola vs siła uderzenia – ciężkie „wiosła” to łatwy sposób na zwiększenie siły uderzeń, więc jeśli przede wszystkim zależy Ci na mocy i lubisz grać singla wybierz tą opcję. W tym przypadku nie musisz brać aż tak dużego zamachu, aby wygenerować odpowiednią moc, wkładając przy tym mniejszy wysiłek w pojedynczy strzał z głębi kortu. Z drugiej strony, jeśli chcesz poprawić kontrolę nad piłką i zależy Ci na uchwyceniu tego legendarnego „touch’a” (precyzyjnie wycelowany i starannie oddany strzał, po którym czujesz prawdziwą satysfakcję😊) wybierz lżejszą rakietkę. Zapewnia ona lepszą zwrotność i szybszy zamach, mniejszy nacisk na łokieć, dzięki czemu zmęczenie jest trochę mniejsze i możesz grać przez dłuższy czas.

Dlatego podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać to: jakie są Twoje mocne i słabe strony oraz jakim typem gracza jesteś – czy cenisz sobie raczej siłę, czy uwielbiasz kontrolę?

Rotacja, czyli popularny spin, powstaje dzięki tarciu pomiędzy piłką a powierzchnią rakietki. Kąt, siła i rodzaj odbicia, które stosujemy, wpływają na to, jak szybko piłka się obraca i w jakim kierunku leci. Dodatkowo niektóre rakiety, mają właściwości, ułatwiające nadawanie spinu na przykład w postaci specjalnej tekstury na powierzchni rakietki, która wzmacnia rotację. Nadajemy ją piłce, głównie po to, aby zmienić jej trajektorię i wprowadzić w błąd przeciwnika.

Stosowanie spinu w pickleballu jest ważne, ponieważ skutecznie utrudnia życie przeciwnikowi, jednakże wymaga od gracza odpowiedniej techniki i umiejętności. Często, szczególnie przez „świeżaków”, jest nagminnie stosowany w celu przykrycia swoich braków technicznych, co de facto zabiera czas na przetrenowanie podstawowych uderzeń, które są niezbędne, aby czynić kolejne postępy w swojej grze.

Jaki grasz backhand? Tutaj w skrócie chodzi o długość rączki. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejszy uchwyt, tym więcej okazji dla pracy nadgarstka, który reguluje rotację piłki i zwiększa kontrolę. Natomiast dłuższa rączka pomaga utrzymać stabilność uderzenia. Więc jeśli jesteś pickleball’owym Tsitsipasem lub zaznaczyłeś w naszym programie doboru rakiety opcję : To zależy to nie potrzebujesz dłuższej rączki, nawet jeśli sporadycznie zagrasz oburęczny backhand. Natomiast jeśli stanowi on podstawę Twojego uderzenia od razu wybierz dłuższy uchwyt.

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na wybór odpowiedniej rakietki jest jej cena. Na rynku dostępne są modele w bardzo szerokim przedziale cenowym, zaczynając od kilkuset złotych, a kończąc na grubo ponad tysiącu polskich monet. Nie warto jednak inwestować w bardzo drogie modele, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pickleballem. Warto wybrać rakietkę w cenie, która jest adekwatna do Twojego poziomu zaawansowania oraz oczekiwań.

Ostatecznie najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego wiosła jest eksperymentowanie z różnymi rakietami, aż znajdziesz tą, która najlepiej pasuje do Ciebie i stylu Twojej gry. Praktyka pokazuje, że większość zawodowców nie kieruje się żadną konkretną cechą szukając dla siebie rakiety. Wybierają zwykle tą, która najlepiej pasuje do ich stylu gry i z którą najlepiej się czują. Po prostu. Dlatego zanim kupisz, przetestuj rakietę w PICK’EM ALL.