PORADY I TRIKI

Podstawowe uderzenia w pickleball’u

Istnieje kilka rodzajów uderzeń w pickleball’u, których znajomość stanowi podstawę pickleball’owego savoir vivru i pozwala graczom na skuteczne zdobywanie punktów. Oczywiście tak jak w każdym sporcie rakietowym wyróżniamy uderzenie forhand’owe i backhand’owe, więc te dzisiaj pominiemy i skupimy się na zagraniach typowych dla „pickla”.

Serwis: to podstawowe uderzenie, które rozpoczyna rozgrywkę i służy wprowadzeniu piłki do gry. Serwujący musi stanąć za linią końcową i uderzyć piłkę po przekątnej przez siatkę na pole serwisowe przeciwnika. Serw wykonywany jest od dołu i musi być uderzony poniżej pasa.

Dink: to charakterystyczne dla pickla miękkie uderzenie z linii „bez woleja”, które służy do zagrania piłki tuż za siatką do tzw. „kuchni”, po stronie przeciwnika. Piłka ma opadać prosto do strefy bez woleja i od razu gdy przekroczy siatkę. Jest często używany w odpowiedzi na mocny strzał. Pozwala zwolnić tempo gry i uzyskać lepszą pozycję przed następnym Twoim uderzeniem. Dink najbardziej trenuje Twoją cierpliwość z całego zestawu picklowych uderzeń😊

Lob: to uderzenie wysokim łukiem, które jest używane do wysłania piłki wysoko w powietrze i głęboko na boisko przeciwnika. Jest przydatne, gdy przeciwnik jest blisko siatki lub gdy chcemy zmusić go do przemieszczenia się na dalszą część kortu. Tym samym wyprowadzamy go z dogodnego ustawienia, a jednocześnie kupujemy sobie czas na powrót na lepszą pozycję. Zwykle używany jest w defensywie.

Smecz (smash): to mocny strzał znad głowy skierowany w dół, który jest uderzany z dużą siłą i szybkością. Jest często używany po krótszym lobie przeciwnika lub wysokim odbiciu. Zazwyczaj prowadzi do wygrania punktu, ponieważ przeciwnikowi trudno jest wrócić z powrotem do gry.

Skrót (drop shot): to miękkie i delikatne odbicie piłki tak, aby spadła ona na przeciwną stronę, tuż za siatką po stronie kortu przeciwnika. Ten strzał służy do zaskoczenia i wymuszenia na przeciwniku szybkiego ruchu do przodu. Jest to rodzaj uderzenia, który jest bardzo przydatny w oszukiwaniu przeciwników i zmuszaniu ich do przemieszczania się po korcie. Różnica pomiędzy „dinkiem”, a „dropszotem” jest taka, że dropshot’a wykonujemy z tylnej części kortu, nie będąc w okolicy strefy bez woleja (NVZ).

Blok: Blok to odbicie obronne, które jest używane do przekierowania strzału przeciwnika z powrotem na jego stronę. Ten strzał jest często używany, gdy gracz nie ma pozycji i nie może wykonać pełnego zamachu. Nie wymaga dodawania energii z Twojej strony.

Drive: to mocny, niski, płaski strzał tuż nas siatką, który jest oddawany z dużą szybkością, a służy do wywierania presji. Stosujemy go, gdy chcemy zdominować przeciwnika lub zmusić do przemieszczania się po korcie.

Wolej (Volley): to uderzenie wykonane bezpośrednio po odbiciu piłki przez przeciwnika, w czasie, gdy piłka jest jeszcze w powietrzu. Tego uderzenia w pickleball’u nie można wykonywać stojąc w kuchni. Dlatego właśnie kuchnia nazywana jest strefą bez woleja (Non Voley Zone – NVZ)

Slajs (Slice): Wykonujesz podobne ruchy jak podczas uderzenia backhand’owego w tenisie. Gdy rakietka dotyka piłki, należy przeciąć ją bocznym ruchem co powoduje, że piłka szybko zmienia kierunek lotu spadając na ziemię. „Slajs” dodaje piłce rotacji, która sprawia, że staje się ona trudniejsza do odebrania przez przeciwnika.

Istnieją oczywiście jeszcze inne uderzenia, będące efemerydą powyższych, takie jak pół czy drive volley, ale o tym już następnym razem.

Related Posts

2 thoughts on “Podstawowe uderzenia w pickleball’u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *