ZASADY GRY

Zasady gry w pickleballa

Jak grać w pickleballa? – 8 PROSTYCH ZASAD

ZASADA NR 1 – KAŻDA ROZGRYWKA ZACZYNA SIĘ OD SERWISU

Pierwszy serwis jest zawsze oddawany z prawej strony boiska. Serwujemy po przekątnej, w pole serwisowe przeciwnika. Jeśli piłka wyląduje we właściwym polu lub trafi w linię boczną, środkową lub końcową = piłka jest „dobra” i kontynuujemy grę. Natomiast jeśli piłka trafi do „kuchni” lub w jej linię, w siatkę lub wyjdzie na aut, tracimy serwis.

ZASADA NR 2 – ZAWSZE SERWUJEMY Z DOŁU

Uderzenie piłki musi nastąpić poniżej linii pasa gracza, a główka rakiety musi znajdować się poniżej linii nadgarstka. Większość graczy serwuje piłkę prosto z powietrza. Dozwolone jest także uderzenie piłki po uprzednim „koźle”(czyli odbiciu piłki od ziemi). Należy pamiętać jednak, aby stopą nie przekraczać linii końcowej boiska.

ZASADA NR 3 – PUNKTY ZDOBYWASZ TYLKO PRZY WŁASNYM SERWISIE

Po udanym serwisie tak długo rozgrywamy piłkę, aż któraś ze stron nie popełni błędu. Jeśli błąd popełnia strona serwująca – mamy tzw. stratę serwisu (tak, jak kiedyś w siatkówce). Jeśli błąd popełniła strona odbierająca – wtedy serwujący zdobywa(-ją) punkt.

W singlu zaczynasz z prawej strony i gdy zdobędziesz punkt serwujesz dalej z lewej… i tak na zmianę do momentu straty piłki. Strona serwisowa zależy od liczby Twoich punktów – jeśli jest parzysta serwujesz z prawej, przy nieparzystej serwujesz z lewej strony.

W grze podwójnej obowiązuje zasada, że każdy z graczy serwuje do momentu popełnienia błędu. Jeśli to następuje, serwis przechodzi na zawodnika nr 2 tej samej drużyny niezależnie od zajmowanego miejsca. Dopiero gdy zawodnik nr 2 straci podanie, serwis przechodzi na stronę przeciwnej drużyny. W deblu serwowanie zawsze zaczynamy od prawej strony.

ZASADA NR 4 – STOJĄC W „KUCHNI” NIE MOŻEMY ZAGRAĆ WOLEJA

Po obu stronach siatki jest tzw. strefa bez woleja (NVZ-NonVolleyZone) – potocznie nazywana „kuchnią”. Stojąc tam, a nawet tylko dotykając linii „kuchni” czubkiem buta nie wolno zagrać piłki z powietrza. Mało tego – nie można dotknąć „kuchni” bezpośrednio przed uderzeniem, jak również po nim – jeśli to zrobimy – stracimy piłkę.

Oczywiście stojąc w „kuchni” możesz odbijać piłki…ALE TYLKO PO KOŹLE!. A więc jeśli przeciwnik zagra krótką piłkę możesz wejść do „kuchni” i odegrać piłkę na drugą stronę. Krótkie zagrania do „kuchni” tuż za siatką (czyli DINKI) są jedną z najważniejszych części strategii gry w picklelballa – szczególnie w grze podwójnej. Z drugiej strony są bardzo często niedoceniane przez Nowicjuszy i Tenisistów😊

ZASADA NR 5 – „PODWÓJNE ODBICIE” – PO SERWISIE PIŁKA MUSI SKOZŁOWAĆ MINIMUM RAZ PO KAŻDEJ STRONIE BOISKA, BY MÓC ZAGRAĆ WOLEJA

Nim którykolwiek z graczy będzie mógł zagrać 1-go woleja, piłka po serwisie musi skozłować minimum raz po każdej stronie boiska. Więc jeśli serwujesz musisz poczekać na odbicie piłki o ziemię po Twojej stronie. Jeśli zagrasz woleja od razu – tracisz kolejkę. A najgorzej jeżeli to zrobisz w kuchni😊 WIĘC TENISISCI: ŻADNYCH SERV-AND-VOLLEY😊

ZASADA NR 6 – NIE MA NETÓW

W pickleballu nie ma tzw. netów. Jeśli piłka zawadzi siatkę gramy dalej. ZAWSZE! Nawet przy serwisie!

ZASADA NR 7 – GRAMY DO 11 PUNKTÓW

Zazwyczaj mecze rozgrywane są do 11 punktów, z wymaganą przewagą 2.

Podczas meczu w pickleballa obowiązuje zasada głośnego wywoływania aktualnego wyniku , a obowiązek ten spoczywa na serwującym.

W singlu jest to proste, ale debel na początku może wprowadzać pewien chaos😊

OK – usłyszycie np. rezultat: 5-3-2. Pierwsze 2 cyfry oznaczają realny wynik, ale o co chodzi z tą trzecią cyfrą? To informacja, który gracz drużyny aktualnie serwuje ( de facto ta trzecia cyfra to może być tylko 1 lub 2. Nic więcej!).

Mecz rozpoczyna się od stanu 0-0-2 i w drużynie serwuje tylko 1 zawodnik.

No i pamiętaj, że punkty zdobywasz tylko przy serwisie Twojej Drużyny.

ZASADA NR 8 – HAVE FUN😊

NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI !!!

1. ROZGRYWKĘ ROZPOCZYNAMY OD SERWISU PO PRZEKĄTNEJ W POLE ZA KUCHNIĄ PRZECIWNIKA

2. ZAWSZE SERWUJEMY Z DOŁU

3. PUNKTY ZDOBYWASZ TYLKO PRZY WŁASNYM SERWISIE

4. TRZYMAJ SIĘ Z DALEKA OD „KUCHNI”, STOJĄC W NIEJ NIE MOŻESZ GRAĆ PIŁKI Z POWIETRZA

5. „ZASADA DWÓCH ODBIĆ” – NIM ZAGRASZ WOLEJA – PIŁKA MUSI SKOZŁOWAĆ MINIMUM RAZ PO KAŻDEJ STRONIE BOISKA

6. NIE MA NETÓW

7. WYGRYWA TEN, KTO PIERWSZY ZDOBYWA 11 PUNKTÓW

8. NO I NAJWAŻNIEJSZE – BAW SIĘ DOBRZE I UWAŻAJ NA KONTUZJE!

W pickleballa gramy na korcie do gry podwójnej w badmintona – niezależnie od tego, czy gramy singla, debla czy miksta.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *