Jak grać w pickleballa? – 8 prostych zasada
1. ROZGRYWKĘ ROZPOCZYNAMY OD SERWISU PO PRZEKĄTNEJ NA POLE PRZECIWNIKA
2. ZAWSZE SERWUJEMY Z DOŁU
3. PUNKTY ZDOBYWASZ TYLKO PRZY WŁASNYM SERWISIE
4. TRZYMAJ SIĘ Z DALEKA OD „KUCHNI”, STOJĄC W NIEJ NIE MOŻESZ GRAĆ PIŁKI Z POWIETRZA
5. „ZASADA DWÓCH ODBIĆ” – NIM ZAGRASZ WOLEJA – PIŁKA MUSI SKOZŁOWAĆ MINIMUM RAZ PO KAŻDEJ STRONIE BOISKA
6. W GRZE PODWÓJNEJ GRACZE SERWUJĄ PO KOLEI (ZA WYJĄTKIEM ROZPOCZYNAJĄCEGO SETA), A PUNKTY SĄ ZDOBYWANE JEDYNIE PRZY WŁASNYM SERWISIE
7. WYGRYWA TEN, KTO PIERWSZY ZDOBYWA 11 PUNKTÓW – ALE MUSI BYĆ PRZEWAGA 2 PUNKTÓW.
8. NO I NAJWAŻNIEJSZE – BAW SIĘ DOBRZE I UWAŻAJ NA KONTUZJE!
NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI !!!
W pickleballa gramy na korcie do gry podwójnej w badmintona – niezależnie od tego, czy gramy singla, debla czy miksta.
ZASADA NR 1 – KAŻDA ROZGRYWKA ZACZYNA SIĘ OD SERWISU
Pierwszy serwis jest zawsze oddawany z prawej strony boiska. Serwujemy po przekątnej, w pole serwisowe po stronie przeciwnika. Jeśli piłka wyląduje we właściwym polu serwisowym lub gdy trafi w linię boczną, środkową lub końcową = piłka jest „dobra” i kontynuujemy grę. Natomiast jeśli piłka trafi do „kuchni” (w tym w linię końcową „kuchni”), trafi w siatkę lub wyjdzie na aut tracimy serwis.
ZASADA NR 2 – ZAWSZE SERWUJEMY Z DOŁU
W pickleballu serwujemy piłkę z dołu. Uderzenie piłki MUSI nastąpić poniżej linii pasa gracza, a główka rakiety MUSI znajdować się poniżej linii nadgarstka. Większość graczy serwuje piłkę prosto z powietrza. Dozwolone jest także uderzenie piłki po uprzednim „koźle”(czyli odbiciu piłki od ziemi). Należy pamiętać jednak, aby stopą nie przekraczać linii końcowej boiska.
ZASADA NR 3 – KAŻDY PUNKT ROZGRYWAMY TAK DŁUGO, AŻ KTÓRAŚ ZE STRON NIE POPEŁNI BŁĘDU
Po udanym serwisie tak długo rozgrywamy piłkę, aż któraś ze stron popełni błąd. Jeśli błąd popełniła strona serwująca – mamy tzw. stratę serwisu (tak, jak kiedyś w siatkówce). Jeśli błąd popełniła strona odbierająca – wtedy serwujący zdobywa(-ją) punkt. Wyróżniamy 3 typy popełnianych błędów przez serwującego:
1. po serwisie piłka ląduje w „kuchni”, bądź na linii kuchni
2. po serwisie lub po innym uderzeniu piłka „leci” poza boisko („out);
3. po serwisie lub po innym uderzeniu piłka trafia w siatkę.
W pickleballu nie ma tzw. netów. Jeśli przy wykonywaniu serwisu piłka zawadzi o siatkę i przeleci na drugą stronę – jest traktowana tak jak ta, która nie dotknęła siatki… Jeśli spadnie na właściwe pole – gramy dalej.
ZASADA NR 4 – STOJĄC W „KUCHNI” NIE MOŻEMY ZAGRAĆ WOLEJA
Po obu stronach siatki jest tzw. strefa bez woleja – potocznie nazywana „kuchnią”. Stojąc w „kuchni” (a nawet tylko dotykając linii „kuchni” czubkiem buta) nie wolno zagrać piłki prosto z powietrza (czyli woleja). Mało tego – nie można dotknąć „kuchni” bezpośrednio przed uderzeniem woleja, jak również i bezpośrednio po – jeśli to zrobimy – stracimy punkt. Dlaczego wprowadzono tę zasadę? Kiedy zaczniecie grać – od razu zauważycie, że stojąc przy siatce – zyskujecie przewagę. Im bliżej siatki stoisz – tym łatwiej jest grać woleje = tym większą masz przewagę. ALE oczywiście stojąc w „kuchni” możesz odbijać piłki po koźle”. A więc jeśli przeciwnik zagra krótką piłkę, która odbije się w „kuchni” (tzw. DINK) – wtedy możesz wejść do „kuchni” i odegrać piłkę na drugą stronę. Krótkie zagrania prosto do „kuchni” (czyli DINKI) są uznawane z jednej strony za uderzenia defensywne. Z drugiej są jedną z najważniejszych części strategii gry w picklelballa – szczególnie w grze podwójnej. Bardzo często się zdarza, że gracz wchodzi do „kuchni”, by odebrać DINKA – i odgrywa również DINKA – tyle, że na drugą stronę…
ZASADA NR 5 – „PODWÓJNE ODBICIE” – PO SERWISIE PIŁKA MUSI SKOZŁOWAĆ MINIMUM PO JEDNYM RAZIE PO KAŻDEJ STRONIE BOISKA, BY MÓC ZAGRAĆ WOLEJA
Nim którykolwiek z graczy będzie mógł zagrać woleja – piłka po serwisie musi skozłować minimum jeden raz po każdej stronie boiska. Jeśli serwujesz i przeciwnik odbiera Twój serwis, to on może odebrać piłkę tylko po koźle i przebić ją na Twoją stronę. Ty również musisz poczekać na odbicie piłki o ziemię i dopiero wtedy odegrać ją do przeciwnika. Jeśli zagrasz od razu woleja – tracisz kolejkę. Celem tej zasady jest przytrzymanie strony serwującej z tyłu kortu – i jak najszybsze umożliwienie przejścia do siatki stronie odbierającej serwis. W porównaniu do tenisa ziemnego – mamy tu odwrócenie sytuacji – stroną atakującą staje się odbierający serwis…
ZASADA NR 6 – ZDOBYWASZ PUNKTY TYLKO GDY SERWUJESZ
W pickleballu można zdobywać punkty tylko wtedy, gdy jest się stroną serwującą – tak jak w starej wersji siatkówki. Serwuje się na przemian: raz z prawej, raz z lewej strony boiska. Więc jeśli serwujesz i wygrałeś wymianę – zdobywasz punkt. Jeśli serwujesz i przegrałeś piłkę straciłeś szansę na zdobycie punktu. Będziesz miał ponownie szansę na zdobycie punktu dopiero, jak uda Ci się odzyskać serwis. W singlu o tym, z której strony boiska będzie wykonywany serwis decyduje aktualny stan meczu. Jeśli serwujący zdobył parzystą ilość punktów – serwis wykonywany jest z prawej strony kortu. Jeśli nieparzystą – z lewej strony kortu. W grze podwójnej obowiązuje zasada, iż każdy z graczy drużyny serwuje po kolei. Zawodnik nr 1 serwuje do momentu kiedy nie popełni błędu. Jeśli popełni, wówczas serwis przechodzi na zawodnika nr 2 tej samej drużyny. Gdy zawodnik nr 2 straci podanie, serwis przechodzi na przeciwną drużynę.
ZASADA NR 7 – LICZENIE PUNKTÓW
Podczas meczu w pickleballa obowiązuje zasada głośnego wywoływania aktualnego wyniku meczu przed wykonaniem każdego serwisu – obowiązek ten spoczywa na serwującym. OK – rozpoczynamy grę deblową – usłyszycie rezultat: ZERO-ZERO-DWA. Pierwsze 2 cyfry oznaczają realny wynik, ale o co chodzi z tą trzecią cyfrą? To informacja, który gracz drużyny aktualnie ma serwować. Ta trzecia cyfra to albo 1 albo 2. Nic więcej! Załóżmy więc, że mecz jest wyrównany i mamy aktualnie remis: 3-3. Osoba rozpoczynająca kolejkę serwisową głośno ogłasza: TRZY-TRZY-JEDEN. Oznacza to, że serwuje pierwsza osoba z drużyny – zaczynając zawsze z prawej strony boiska. Jeśli przegracie piłkę – nie tracicie serwisu. Szansę na serwis otrzymuje drugi zawodnik z Twojej drużyny, który głośno oznajmia: TRZY-TRZY-DWA i zagrywa serwis. Jeśli serwująca para przegrywa piłkę – serwis przechodzi na stronę przeciwników, z których pierwszy serwujący znowu krzyczy: TRZY-TRZY-JEDEN – itd. Mamy jeden wyjątek od tej reguły. Otóż na samym początku każdego seta drużyna rozpoczynająca grę ma do dyspozycji tylko jeden serwis. Dlatego też gracz rozpoczynający deblowego seta głośno oznajmia: ZERO-ZERO-DWA. Ma to na celu wyrównanie szans. Nic z tego nie rozumiesz? Nie przejmuj się😊 jak zaczniesz grać wszystko stanie się zrozumiałe i proste….
KTO PIERWSZY ZDOBĘDZIE 11 PUNKTÓW WYGRYWA SETA, ALE NIEZBĘDNA JEST PRZEWAGA DWÓCH PUNKTÓW. W pickleballu sety są zazwyczaj rozgrywane do 11 punktów – z wymaganą przewagą 2 punktów. Czyli jeśli mamy remis 10-10, zwycięzca musi zdobyć jeszcze minimum 2 punkty, żeby wygrać 12-10. Ta zasada powoduje, że niektóre sety potrafią się bardzo przeciągać. Jednak zazwyczaj te sety i mecze są najbardziej emocjonujące i dają najwięcej frajdy!