PORADY I TRIKI

TO LOB OR NOT TO LOB?

Jak trafić idealnego loba w pickleballu, a kiedy po prostu nie jest to dobry moment, żeby nawet o tym pomyśleć?

Niewiele tematów bardziej dzieli pickleballersów niż uderzenie lobem. Plasuje się gdzieś pomiędzy obowiązkowym noszeniem okularów ochronnych, a męskimi partnerami zajmującymi zbyt dużo kortu w grze mieszanej😊. Niezależnie od tego, czy jest to Twój ulubiony strzał, czy sprawia, że krew Ci się gotuje, lobbowanie może być skuteczną strategią, jeśli jest dobrze wykonane.

Co to jest dobry lob?

Niektórzy mogą powiedzieć, że najlepszym lobem jest brak loba w ogóle 😊. Jednak posiadanie dobrego „loba” w swoim arsenale uderzeń może Cię wyróżnić i pomóc wygrać więcej meczów pickleballowych.

Jak wysoko?

Lob o wysokim łuku jest zwykle idealny. Ale jak wysoko? To zależy od tego, czy grasz wewnątrz, czy na zewnątrz i jak wysocy lub mobilni są Twoi przeciwnicy. Zasadniczo chcesz uderzyć lobem tylko tak wysoko, jak to konieczne, aby umieścić piłkę poza zasięgiem przeciwnika i nadal utrzymać ją w korcie.

Jak głęboko?

Linia bazowa to nasz cel. Chcesz, aby piłka wylądowała jak najbliżej linii końcowej. Chcesz, aby Twój przeciwnik w pełni zaangażował się w powrót za piłką i podjął próbę jak najbardziej niezręcznego uderzenia. Jeśli zrobiłeś/aś to dobrze, spowodujesz nawet pewne niezdecydowanie wśród przeciwników co do tego, kto jest odpowiedzialny za odbicie piłki. A niezdecydowanie wśród przeciwników jest zawsze dobrą strategią😊.

Pod wiatr?

Jeśli grasz w wietrznych warunkach, prawie nigdy nie chcesz nawet próbować lobować z wiatrem. Utrzymanie piłki w obrębie linii jest bardzo trudne, gdy wiatr odpycha ją od kortu. Tym bardziej, że zbyt miękkie uderzenie loba może przynieść odwrotny skutek i dać przeciwnikom świetny strzał z dystansu. Z drugiej strony, jeśli potrafisz uderzać loby pod wiatr, może to zmylić przeciwników. Gdy piłka przelatuje nad ich głowami, wydaje się oczywiste, że powinna wyjść na zewnątrz więc rezygnują z dalszej walki o nią…i gdy potem wiatr spycha ją z powrotem na boisko nie mają już większych szans na sensowną reakcję.

Kiedy nie?

Wszyscy graliśmy z kimś, kto próbuje lobować każdy strzał. Trzeci strzał? Lob. Piąty strzał? Lob. Lob i lob. To może być irytujące, zwłaszcza jeśli jest w tym naprawdę kiepski. Kiedy grasz z tymi ludźmi lub przeciwko nim, spróbuj znaleźć coś innego na czym możesz się wtedy skupić😊

Najlepszy moment na lobowanie jest wtedy, gdy jest to najmniej oczekiwane. Jeśli ktoś wie, że nadchodzi lob, o wiele łatwiej jest się obronić.

Oto kilka sytuacji, w których lob działa najlepiej:

  • Kiedy Twoi przeciwnicy są na linii kuchennej
  • Kiedy Twoi przeciwnicy spodziewają się dinka
  • Jeśli potrzebujesz „kupić” sobie trochę czasu, aby znaleźć się w lepszej pozycji na korcie. A kiedy wiesz, że wybrałeś/aś doskonały moment? Jeśli widzisz strach i panikę na twarzach przeciwników po uderzeniu loba. Módl się tylko, żeby pozostał w korcie😊

Ofensywne i defensywne loby

Ważne jest, aby pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych uderzeń w pickleballu, nie powinieneś oczekiwać, że za każdym razem zdobędziesz punkt lobem. Tak, oczywiście, czasami zdobędziesz, ale w większości przypadków to, co próbujesz osiągnąć, lobując piłkę, zależy od Twojej aktualnej sytuacji.

Ofensywa

Ofensywny lob ma zazwyczaj miejsce, gdy wszyscy gracze znajdują się w neutralnej pozycji (co oznacza, że wszyscy są przy linii kuchennej). Być może kilka dinków przeszło tam i z powrotem i wydaje się, że nikt nie zyskuje przewagi. Nadszedł więc czas, aby spróbować ofensywnego loba? Idealnie byłoby, gdybyś umieścił go w przeciwległym rogu swojej pozycji – na przykład, jeśli jesteś po lewej stronie kuchni, spróbuj umieścić lob w skrajnym prawym boku. Ofensywny lob ma na celu zapewnienie Twojej drużynie przewagi, zmuszając przeciwników do zejścia z linii kuchennej.

Defensywa

Lob defensywny wynika głównie z Twojej słabej pozycji na korcie. Załóżmy na przykład, że Twój przeciwnik uderzył piłkę wzdłuż linii, łapiąc Ciebie lub Twojego partnera w niewłaściwej pozycji. To doskonały moment, aby uderzyć lobem w kierunku środka linii końcowej. Dodatkowy czas, jaki daje ci ten lob, powinien wystarczyć Tobie i Twojemu partnerowi, aby zająć lepsze pozycje ofensywne.

Paniczne loby

„Panic lob” to strzał, który podejmujemy, gdy nie wiemy, co jeszcze możemy zrobić 😊. I powiedzmy sobie szczerze: nie są to zwykle dobre loby. Są trudne do precyzyjnego wykonania, a psychicznie są po prostu wynikiem niepokoju i niefajnej sytuacji, w której akurat jesteśmy. Jeśli po zagraniu zadajesz sobie pytanie: Dlaczego, właśnie tam lobowałem? To tak, to jest panika. Więc przestań to robić. Zamiast tego zmuś się do dłuższego dinkowania lub oddaj strzał resetujący w środek kuchni.

Dlaczego ludzie nienawidzą lobów (i lobberów)

Niechęć do uderzenia lobem jest trochę dziwna. Ale prawdę mówiąc, większość ludzi nienawidzi lobów, ponieważ lądują na Twoich plecach i zwykle nie masz dużego pola manewru. Mogą być jeszcze bardziej irytujące, jeśli nie jesteś zbyt mobilny lub po prostu nie masz ochoty biegać po piłkę po trzech godzinach gry w pikleballa. Ludzie mają tendencję do nienawidzenia rzeczy, które obnażają ich własne słabości.

Czy lobowanie jest w porządku?

Jeśli Twój przeciwnik nie radzi sobie z lobami, powinieneś lobować go częściej? Kiedy grasz ze znajomymi lub w grze rekreacyjnej, w których wygrane i przegrane nie mają większego znaczenia, staraj się w tej sytuacji nie lobować zbyt często. Szczególnie osób słabszych od Ciebie lub takich, które mają problem z mobilnością. W końcu pickleball ma być zabawą, a jeśli celowo sprawiasz, że nie jest to zabawa dla kogoś innego, to może powinieneś zająć się innym sportem? 😊

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *