Bez kategorii, PORADY I TRIKI

Znajdź swoją rakiętę – na co warto zwrócić uwagę?

Rakiety do pickleballa są jednym z najważniejszych elementów, które decydują o komforcie i skuteczności gry. Wybór odpowiedniej rakietki jest zależny od indywidualnych preferencji, poziomu zaawansowania oraz stylu gry. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniej rakiety jest określenie Twojego poziomu zaawansowania. Dla początkujących graczy najlepszym wyborem będą rakietki o większej powierzchni główki oraz mniejszej wadze. Tego typu rakietki ułatwiają manewrowanie i pozwalają na bardziej skuteczną naukę podstawowych technik gry. Dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy preferują szybkie, mocne uderzenia, polecamy rakiety ze standardową powierzchnią główki oraz większą wagą. Takie modele zapewniają większą siłę uderzeń, choć wymagają lepszej kontroli nad grą.

Kontrola vs siła uderzenia – ciężkie „wiosła” to łatwy sposób na zwiększenie siły uderzeń, więc jeśli przede wszystkim zależy Ci na mocy i lubisz grać singla wybierz tą opcję. W tym przypadku nie musisz brać aż tak dużego zamachu, aby wygenerować odpowiednią moc, wkładając przy tym mniejszy wysiłek w pojedynczy strzał z głębi kortu. Z drugiej strony, jeśli zależy Ci na uchwyceniu tego legendarnego „touch’a” (precyzyjnie wycelowany i starannie oddany strzał, po którym czujesz prawdziwą satysfakcję😊), wybierz lżejszą rakietkę. Zapewnia ona lepszą zwrotność i szybszy zamach, mniejszy nacisk na łokieć, dzięki czemu zmęczenie jest trochę mniejsze i możesz grać przez dłuższy czas.

Dlatego podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać w tym aspekcie to: jakie są Twoje mocne i słabe strony oraz jakim typem gracza jesteś – czy cenisz sobie raczej siłę, czy uwielbiasz kontrolę? I wtedy wybór stanie się trochę łatwiejszy.

Rotacja, czyli popularny spin, powstaje dzięki tarciu pomiędzy piłką a powierzchnią rakietki. Kąt, siła i rodzaj odbicia, które stosujemy, wpływają na to, jak szybko piłka się obraca i w jakim kierunku leci. Dodatkowo niektóre rakiety, mają właściwości, ułatwiające nadawanie spinu na przykład w postaci specjalnej tekstury na powierzchni rakietki, która wzmacnia rotację. Nadajemy ją piłce, głównie po to, aby zmienić jej trajektorię i wprowadzić w błąd przeciwnika.

W pickleball’u można stosować różne rodzaje spinu, w tym:

  1. Topspin – w tym przypadku piłka obraca się do przodu. Jest szczególnie przydatny podczas uderzania piłki z góry.
  2. Backspin – w tym przypadku piłka obraca się do tyłu, co powoduje, że jej trajektoria staje się niestabilna, co utrudnia przeciwnikowi jej odbicie. Ten rodzaj spinu jest szczególnie przydatny podczas wykonywania dropshot’ów https://pickemall.pl/podstawowe-uderzenia-w-pickleballu/
  3. Sidespin – w tym przypadku piłka obraca się w bok, co powoduje, że jej trajektoria jest trudna do przewidzenia dla przeciwnika. Ten rodzaj spinu jest szczególnie przydatny podczas uderzania piłki po skosie tzw cross’ie.

Stosowanie spinu w pickleballu jest ważne, ponieważ skutecznie utrudnia życie przeciwnikowi, jednakże wymaga od gracza odpowiedniej techniki i umiejętności. Często, szczególnie przez „świeżaków”, spin jest nagminnie stosowany w celu przykrycia swoich braków technicznych, co de facto zabiera czas na przetrenowanie podstawowych uderzeń, które są niezbędne, aby czynić kolejne postępy w swojej grze.  

Jaki grasz backhand? Tutaj w skrócie chodzi o długość rączki. Ogólnie rzecz biorąc, im krótszy uchwyt, tym więcej okazji dla pracy nadgarstka, który reguluje rotację piłki i zwiększa kontrolę. Natomiast dłuższa rączka pomaga utrzymać stabilność uderzenia i generuje moc. Więc jeśli jesteś pickleball’owym Tsitsipasem lub zaznaczyłeś w naszym programie doboru rakiety (https://pickemall.pl/kategoria-produktu/rakiety-do-pickleballa/) opcję : „To zależy” to raczej nie potrzebujesz dłuższej rączki, nawet jeśli sporadycznie zagrasz oburęczny backhand. Daj popracować swojemu nadgarstkowi. Natomiast jeśli oburęczny backhand jest dla Ciebie wygodniejszy to się nie wahaj i od razu wybierz dłuższy uchwyt.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wybór odpowiedniej rakietki jest jej cena. Na rynku dostępne są modele w bardzo szerokim przedziale cenowym, zaczynając od kilkuset złotych, a kończąc na grubo ponad tysiącu polskich monet. Nie warto jednak inwestować w bardzo drogie modele, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pickleballem. Warto wybrać rakietkę w cenie, która jest adekwatna do Twojego poziomu zaawansowania oraz oczekiwań.

Ważnymi czynnikami, które również należy wziąć pod uwagę przy wyborze rakietki są balans,  grubość rdzenia rakiety, czy jej waga.

Balans oznacza, że rakietki mogą być zrównoważone albo cięższe w główce. Te zrównoważone zapewniają dobrą kontrolę oraz szybkość, natomiast cięższe w główce pozwalają na mocniejsze i dłuższe uderzenia. Jednak w każdej chwili balans możesz delikatnie poprawić poprzez dodanie taśmy ołowianej, tak jak zwykle robią to zawodowcy, aby znaleźć idealną dla siebie opcję!

Grubość rdzenia rakiety, który zazwyczaj ma strukturę plastra miodu, to kolejny istotny aspekt przy wyborze odpowiedniego narzędzia do walki z przeciwnikiem po drugiej stronie siatki. Ogólna zasada jest taka, że gdy rdzeń staje się grubszy, zwiększa się jego miękkość i kontrola. I odwrotnie, cieńszy rdzeń to większa moc. Ze względu na subiektywny charakter doboru trudno jest powiedzieć, jaka grubość jest dla Ciebie najlepsza, ale z naszych doświadczeń i tego co widzieliśmy na kortach, wydaje się, że najskuteczniejsza grubość wynosi 16 mm. Jest to grubość, której obecnie używa gracz nr 1 na świecie, Ben Johns, wraz z wieloma innymi zawodowcami.

A jaka waga całej rakiety jest dla mnie optymalna? Niestety tutaj również nie ma poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojego stylu gry, preferencji kondycyjnych lub czy wolisz grać singla czy debla? Zwykle waga rakietki do pickleballa wynosi między 200 a 260 gramów, ale możesz znaleźć również cięższe i lżejsze modele. Krótko mówiąc lżejsze wiosła pozwalają na łatwiejsze manewrowanie, lepszą dokładność i zwrotność, co może być dużą zaletą przy siatce, gdy wchodzisz w szybkie wymiany z przeciwnikami. Dlatego są fajną propozycją dla deblistów, którzy i tak większość czasu spędzają w kuchni😊 Cięższe rakiety widocznie zwiększają moc co wynika z prostej fizyki: Siła = Masa x Przyspieszenie. Jest to fajne, gdy dinkujesz, ponieważ krótsze zamachy zmniejszają ryzyko błędów. Cięższe rakiety do pickleballa są również nieco stabilniejsze przy uderzeniu i nie chwieją się tak bardzo, jeśli nawet uderzysz piłkę bliżej krawędzi, co zmniejsza liczbę błędów. Cięższe wiosło sprawia również, że „drajwy” (płaskie uderzenia) są bardziej spójne, zwłaszcza dla tych, którzy wywodzą się z tenisa i lubią zagrać singla.

Zastanów się więc nad swoim stylem gry i tym czego potrzebujesz. Jeśli przyłapiesz się na tym, że zbytnio się „kołyszesz”, aby uzyskać dodatkową moc, możesz spróbować cięższego wiosła. Ale jeśli po meczu czujesz ból w ramieniu lub łokciu (to tzw „łokieć pickleball’isty”😊), może powinieneś rozważyć zakup lżejszej rakietki?

Zawsze również możesz zwiększyć moc strzału poprzez zwiększenie swojej siły. Więc uderzaj na siłownię, bo Twoje mięśnie określają, jak szybko możesz poruszać wiosłem w powietrzu.

Pozostaje jeszcze kilka aspektów, w tym kształty rakiety. Standardowy vs wydłużony? Czy może jednak poszerzony?

Standardowe rakiety są zazwyczaj lżejsze co pomaga zmniejszyć zmęczenie i ryzyko kontuzji. Pozwala również graczom być szybszymi i zwinniejszymi, co jest szczególnie przydatne, gdy stoją na linii kuchennej. Standardowymi rakietkami łatwiej jest też manewrować dlatego polecane są młodszym i początkujący graczom.

Drugim podstawowym kształtem są rakiety poszerzane. Oferują najczęściej największy „słodki punkt”, dlatego mówi się, że najbardziej „wybaczają błędy”, nawet jeśli niedoskonale uderzysz piłkę. Są również polecane graczom z mniejszym doświadczeniem, którzy cenią komfort i lubią swoję grę mieć pod kontrolą.

Wydłużone wiosła pojawiły się na scenie niedawno, ale od razu stały się ulubionymi rakietami wielu dynamicznych graczy singlowych i zawodowców. Mogą generować dodatkową moc i oferują większy zasięg. Jest to szczególnie przydatne przy sięganiu lobów lub aby szybko dotrzeć do niektórych zaskakujących zagrań przeciwnika. Wielu graczy zawodowych preferuje wydłużone wiosła, ponieważ pozwala im to na pokrycie większej powierzchni kortu. Gracze z tenisową przeszłością mogą również poczuć się bardziej komfortowo, używając wydłużonych wioseł, ponieważ bardziej przypominają one rakiety, do których są już przyzwyczajeni. Jeśli jednak znajdziesz się przy siatce z wydłużonym wiosłem, będziesz oczywiście mieć większy zasięg, ale kontrolowanie dinków stanie się nieco trudniejsze?

Szata graficzna/wygląd rakiety to kwestia dość indywidualna, a o gustach przecież się nie dyskutuje, więc dyskretnie pomijamy tą kwestię😊

PODSUMOWUJĄC: najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego wiosła jest eksperymentowanie z różnymi rakietami, aż znajdziesz tą, która najlepiej pasuje do Ciebie i stylu Twojej gry. Praktyka pokazuje, że większość zawodowców nie kieruje się żadną konkretną cechą szukając dla siebie rakiety. Wybierają zwykle tą, która najlepiej pasuje do ich stylu gry i z którą najlepiej się czują. Po prostu. Dlatego zanim kupisz, przetestuj rakietę w naszym sklepie PICK’EM ALL https://pickemall.pl/bezplatne-testowanie-rakiet-do-pickleballa/ , a wtedy będziesz już wiedzieć na pewno, czy jest to odpowiednie narzędzie do „torturowania” Twojego przeciwnika po drugiej stronie siatki 😊

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *